Malování na obličej: Jak na to?

Malování na obličej pro začátečníky

V našem článku Vám poradíme, jak nejlépe začít s malováním na obličej. Nejdříve probereme hygienické základy, které se Vám budou hodit při malování dětí a větších skupin osob. Poté si povíme, jaké pomůcky budeme pro malování potřebovat. Následně se podíváme na základní techniky malby na obličej. Nakonec poskytneme tipy na nejoblíbenější motivy a vzory.

V souvislosti s malováním na obličej se můžete také setkat s pojmem facepaining. Jedná se o anglický překlad, proto jej naleznete hlavně na zahraničních stránkách pojednávajících o tomto tématu.

Snazaroo face painting

Zdraví především

Chystáte se malovat větší skupinu dětí či dospělých? Pak je na místě se nejdříve zamyslet nad jejich bezpečím. Při malování  se pohybujete kolem citlivých částí těla - očí a nosu. Proto je důležité dodržovat základní hygienická pravidla. Důkladné mytí rukou a dezinfekce nástrojů by měly být samozřejmostí. Nemáte-li přístup k tekoucí vodě, můžete na ruce použít vlhčené ubrousky.

Mezi jednotlivými osobami byste měli důkladně umýt své nástroje. Používáte-li kvalitní obličejové barvy Snazaroo, které jsou na vodní bázi, je umytí nástrojů velmi snadné. Stačí použít kelímek s vodou a malý hardřík na utření štětců.

Co budete potřebovat

Pro malování na obličej je důležité zvolit správnou výbavu. Nejlépe se Vám bude pracovat s barvami na obličej na vodní bázi, které se snadno nanáší i odstraňují. Mezi špičku patří anglická značka Snazaroo. Jejich barvy splňují nejpřísnější hygienické podmínky, jsou dermatologicky testované a velmi dobře je snáší i citliví jedinci.

Snazaroo barvy na obličej

Barvy na obličej

Jestliže s malováním na obličej začínáte, pak je ideální pořídit si některou ze základních sad. Sada obvykle kromě barev obsahuje také štětec, houbičku, paletku a návod se základními postupy. Dostanete tak vše potřebné v jednom úhledném balení. Sada se nejlépe hodí, pokud se chystáte malovat cca. 20 obličejů.

Pokud budete malovat větší množství účastníků, pak je výhodnější sáhnout po jednotlivých barvách v balení 18ml. 

Houbičky k barvám na obličej

Houbičky

Houbičky jsou skvělou pomůckou pro nanášení větších barevných ploch. Jednoduše a rychle tak s pomocí bílé barvy změníte obličej v lebku nebo s pomocí žluté barvy na tygříka. Na tuto základní barevnou vrstvu poté doplníte detaily pomocí štětce.

Štětce k barvám na obličej

Štětce

Štětce jsou pro kreslení na obličej zásadní. Důležité je mít k dispozici několik průměrů, abyste mohli jednoduše malovat různě široké linky. Nejtenčí štěteček doporučujeme č. 000, kterými se perfektně malují jemné detaily jako vousky. Pro větší plochy pak oceníte štětec plochý č. 8.

Kelímek na vodu

Vodu

Mějte vždy k dispozici čerstvou vodu, ve které budete moci své nástroje umývat. Pár kapek se také hodí pro lepší nanášení barev pomocí houbičky.

Na našem e-shopu jsme pro Vás připravili kategorii Malování na obličej, ve které najdete všechny důležité pomůcky.

Základní techniky malby na obličej

Než se pustíte do malování složitých motivů, doporučujeme se nejdříve podívat na některá videa se základními postupy. Skvělým zdrojem inspirací je oficiální kanál značky Snazaroo na YouTube. Videa jsou v originálním anglickém znění, přesto je z nich postup práce s barvami na obličej dobře pochopitelný.

Podklad

Abyste vytvořili perfektní podklad, pracujte s čistou a suchou pokožkou. Pokožku před nanášením barvy nezvlhčujte, protože by se Vám barva rozmazávala. 

Podkladovou barvu nanášíme navlhčenou a vyždímanou houbičkou. Barvu přeneseme na houbičku krouživým pohybem houbičky po barvě. Jakmile budeme mít na houbičce dostatek barvy, začneme barvu nanášet na obličej. Namísto tahů je lepší barvu nanášet "ťupáním". Díky tomu na obličeji nevzniknou nevzhledné pruhy. Při nanášení příliš netlačte, aby se z houbičky nedostala voda a nerozmazala barvu na obličeji. Jakmile máme barvičku nanesenou na obličeji, můžeme drobné nedokonalosti napravit hranou houbičky. Jakmile podkladová barva uschne, můžeme se pustit do malování hlavního motivu!

Hlavní motiv

Základem úspěchu je práce s linkou. Na začátku si možná nebudete příliš jistí, ale s každým namalovaným obličejem se Vaše technika bude zlepšovat. Pro první pokusy můžete jako plátno využít vnitřní část svého předloktí. Díky tomu zjistíte, jak silnou linku je možné namalovat s daným štětcem a jakou sílu je třeba při malbě použít, aby se barva správně přenesla. Ruka se hodí také k vyzkoušení práce s barvami, jako například stínování.

Aby se Vám s barvou lépe pracovalo, je možné do ní přidat kapičku vody a následně ji štětečkem rozmíchat do krémové konsistence. Dejte si však pozor, ať to s vodou nepřeženete, protože pak barva ztratí svojí sytost a navíc Vám bude ze štětce ztékat.

Šablony na obličej

Pokud si netroufáte na malování dle vlastní fantazie, můžete využít šablony k barvám na obličej. Díky nim vykouzlíte na obličeji během chvilky úžasné motivy, aniž byste museli plně ovládat techniku malby.

Co malovat na obličej - inspirace

Mezi nejlepší zdroje inspirace patří stránky výrobce Snazaroo, který na svých stránkách nabízí velké množství motivů na obličej pro děti. Celou paletu návodů si můžete prohlédnout na tomto odkazu - https://www.snazaroo.com/uk/tips-and-techniques/how-to-guides/

Kromě obrázků pro děti naleznete zde naleznete také profesionální malůvky pro dospělé - https://www.snazaroo.com/uk/tips-and-techniques/pro-guides/

Stránky jsou však v anglickém jazyce, proto jsme pro Vás připravili několik tipů přímo v našem článku.

Malování na obličej kočka

SNZ-CAT-AMALIA-STEP-1-CROPPED-1. Za použití houbičky naneste bílou barvu nad obočí, na tváře a nos. Trochu barvy naneste i nad kořen nosu.
SNZ-CAT-AMALIA-STEP-2-CROPPED2. Za použití houbičky naneste růžovou barvu na horní část tváří. Pomocí štětce namalujte na růžovo spodní část nosu jako čumáček.
SNZ-CAT-AMALIA-STEP-3-CROPPED3. Pomocí štětce a černé barvy dodělejte ouška, vousky a chloupky.

Malování na obličej pes

SNZ-DOG-NILS-STEP-1-CROPPED-1-500x5001. Za použití houbičky naneste na celý obličej bílou barvu.
SNZ-DOG-NILS-STEP-2-CROPPED-1-500x5002. Pomocí štětečku a černé barvy udělejte na obličeji několik flíčků. Jeden z nich udělejte přes oko. Černou barvou také namalujte spodní část nosu jako čumáček.
SNZ-DOG-NILS-STEP-3-CROPPED-1-500x5003. Pomocí tenkého štětečku doplňte černé vousky. Červenou barvou pak můžete doplnit vyplazený jazýček.

Halloweenské líčení

Použití malby na obličej jako halloweenského líčení je oblíbené u dětí i dospělých. S pár jednoduchými triky vykouzlíte úžasné motivy!

Malování na obličej kostlivec

20220722_095516-500x5001. Za pomoci houbičky namalujte na obličej bílou barvu ve tvaru lebky. Vynechte místa kolem očí a také spodní čelist.
20220722_095723-1-500x5002. Místa kolem očí namalujte pomocí černé barvy. Černou barvou také namalujte tvar U na nos.
20220722_100056-500x5003. Pomocí menšího štětečku domalujte na bílou plochu praskliny. Nakonec celou lebku obtáhněte černou barvou (jako konturu).

Pavučina na obličeji

IMG_8443-500x5001. K malování pavučiny použijeme šablonku. Na čistou pleť umístíme šablonu pavučinky.
IMG_8448-500x5002. Přes šablonu malujeme černou barvou, čímž namalujeme požadovaný motiv. Následně šablonu opatrně sundáme a znovu přilepíme na jiné místo. Postup opakujeme, dokud nemáme namalovanou pavučinu přes zvolené místo na obličeji.
IMG_8464-500x5003. Obrázek doplníme pavoučky. Ke zvýraznění efektu přidáme bílé tečky a čárky za pomoci štětečku.

Při zpracování článku jsme čerpali informace ze stránek výrobce www.snazaroo.com.