Keramická hlína
Chystáte se vyrábět keramiku? Ať už jste začátečník či zkušený keramik, máme pro Vás keramické hlíny od českého výrobce Keramika Pávek. V naší nabídce naleznete jak hlínu točířskou, tak hlínu šamotovou v mnoha odstínech. Chcete se o keramické hlíně dozvědět víc? Náš článek pokračuje pod výpisem produktů. Více...
Jak se pracuje s keramickou hlínou?
Za pomoci vody si hlínu vlhčíme a modelujeme do požadovaného tvaru. Při tvarování můžeme použít nejrůznější pomůcky, jako jsou špachtle a dráty, které nám při tvarování keramické hlíny pomohou. Točířskou hlínu je také možné zpracovávat na hrnčířském kruhu.
Vzniklý výrobek následně necháme vyschnout na vzduchu a následně jej vypálíme v keramické peci. Teplota výpalu je pro každou hlínu jiná a ovlivňuje také její odstín.
Keramická hlína - kde ji vypálit?
Nemáte doma
Skladování keramické hmoty
Hlínu skladujte v originálním obalu na suchém a tmavém místě. Pro omezení světla můžete například hlínu umístit do černého igelitového pytle. Hlínu je možné skladovat při pokojové teplotě, pro dlouhodobé uložení však doporučujeme uložení do chladna (např. sklep). Pozor, keramická hlína nesmí promrznout!
Druhy keramické hlíny
Keramické hlíny můžeme rozdělit do několika druhů:
- Točířská hlína - vhodná k točení na kruhu
- Šamotová hlína - s příměsí ostřiva, výborná pro modelování
- Lící hmota - někdy také nazývána licí břečka
- Sochařská hlína - keramická hlína bez výpalu
Standardní balení keramické hlíny je v blocích po 10kg. Tyto bloky jsou zatavené v igelitovém obalu, díky čemuž vydrží i delší skladování.
Točířská hlína (hrnčířská hlína)
Tořířská hlína, někdy také nazývaná hrnčířská hlína, je díky svým charakteristikám určena k práci na točířském kruhu. Tato keramická hlína se vyznačuje vysokým podílem jílu, který hmotě dodává velkou jemnost a zároveň plasticitu. Díky tomu dokáže točířská hlína krásně držet požadovaný tvar a práce s ní je snadná i pro děti. Točířské hlíny se liší svojí barvou a také teplotou, při které je nutné tuto
Šamotová hlína
Šamotovou hlínu v naší nabídce poznáte jednoduše podle písmene K na konci označení (SBK, CAK, apod.). Šamotová hlína obsahuje příměs ostřiva, kterému se také říká lupek. Hrubost ostřiva se pohybuje od 0,5 do 2 mm. Ostřivo této keramické hlíně dodává pevnost, proto své využití najde převážne v modelování malých výrobků, soch a skulptur. Právě příměs ostřiva však může při práci "škrábat" do prstů, což může vadit menším dětem. Z tohoto důvodu si hlínu vybírají hlavně dospělí.
Lící hmota
Jedná se o
Sochařská hlína
Sochařskou hlínu není třeba vypalovat, stačí ji nechat v teple ztvrdnout. Skvěle se tím hodí na použití pro domácí modelování, jelikož pro finální výrobek nebudeme potřebovat